Future Nedir

Future Nedir

Future Nedir?

Future, taraflara (alıcı ve satıcı) bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyatta ve gelecekte belirli bir tarihte işlem yapma yükümlülüğü veren türev nitelikte finansal sözleşmelerdir. Future sözleşmelerde vade tarihindeki cari piyasa fiyatına bakılmaksızın, alıcı, dayanak varlığı belirlenen fiyattan satın alma veya satıcı, dayanak varlığı satma yükümlüğüne sahiptir.

Future sözleşmelere konu olan dayanak varlıklar, fiziksel emtialar ya da diğer finansal ürünler olabilir. Future sözleşmeleri, dayanak varlığın miktarını belirler ve vadeli işlem alım satımını kolaylaştırmak için standartlaştırılır. Vadeli işlemler, riskten korunma veya kâr amaçlı alım-satım için kullanılabilir.

Yurtdışı vadeli sözleşmeleri olarak da adlandırılan futures, işlem yapanların temel varlık veya emtia fiyatını sabitlemelerine izin verir. Bu sözleşmeler, süreli olarak önceden belirlenmiş fiyatlarla çıkarılırlar. Future, sona erme aylarına göre tanımlanır. Örneğin, Aralık ayı altın future sözleşmesi, Aralık ayında sona erer.

Ticaret için kullanılabilecek birçok yurtdışı vadeli işlem sözleşmesi türü bulunur:

  • Ham petrol, doğal gaz, mısır ve buğday gibi emtia futures'ları
  • S&P 500 Endeksi gibi hisse senedi endeksi futures'ları
  • Euro ve İngiliz sterlini de dahil olmak üzere döviz futures'ları
  • Altın ve gümüş için değerli metal futures'ları
  • Tahviller ve diğer ürünler için ABD Hazine futures'ları

Yurtdışı Vadeli İşlemlerin (Futures) Avantajları

Futures işlemlerin öne çıkan bazı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yatırımcılar, bir dayanak varlığın fiyat hareketlerine bağlı analizler yaparak kâr elde etmek için Future sözleşmelerini kullanabilirler.
  • Şirketler, çeşitli risklerden dolayı oluşabilecek olumsuz fiyat hareketlerine karşı hammaddelerinin veya sattıkları ürünlerin fiyatını koruyabilir.
  • Yurtdışı vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraç imkanı sayesinde sözleşme tutarının tamamını yatırmadan daha düşük teminatlarla yatırım yapılabilir.

Yurtdışı vadeli işlem sözleşmeleri (future), kaldıraçlı işlemler olduğundan riskli varlık sınıfına girerler. Bu yüzden yüksek kazanç imkanı yanında teminat tutarının kaybı gibi riskleri de içerir. Bu yüzden future işlemler yapılırken bu riskler göz önüne alınmalıdır.

NCM, geniş yetkili aracı kurum olarak 2018 yılından bu yana dünyanın önde gelen borsalarında (CME, CBOT, NYMEX, COMEX, EUREX, EURONEXT ve ICE) futures gibi türev ürünler için aracılık hizmeti vermektedir.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği