Hisse Senedi Nasıl Alırım

Hisse Senedi Nasıl Alırım

Hisse Senedi Nasıl Alırım?

Ülkemizde yatırımcılar, Borsa İstanbul’dan direkt alım ya da satım işlemi gerçekleştiremezler. hisse senedi piyasasında alım satım işlemleri, SPK’dan yetki belgesi ve Borsa İstanbul üyelik belgesine sahip yatırım kuruluşları tarafından yapılmaktadır.

Buna göre hisse yatırımı yapmak isteyen bir kullanıcı, yetkili aracı kurumda yatırım hesabı açtıktan sonra hisse alım emrini, yazılı, sözlü ya da elektronik ortamda aracı kuruma ileterek işlemin borsaya aktarılmasını sağlayabilirler.

Hisse senedi alımı için gerekli olan emir girişi ise son derece basittir. Bunun için ilk olarak yatırım yapılmak istenen hisse senedi seçilir. Ardından kaç lot alınmak istediği ve emir tipi belirlenerek işlem borsaya iletilir. Alım emri için talep edilen koşulların gerçekleşmesi durumunda hisse senedi alımı gerçekleşir. Koşul ise satın almak istediğiniz hisse senedinin belirlediğiniz koşullarda satılan emir ile eşleşmesidir. Bu durum gerçekleştiğinde talep ettiğiniz miktar ve fiyattan hisse senedi portföyünüze geçmiş olur.

Hisse senedi alım ve satımı için girilen emirler, normal emirler ve özel emirler olarak ikiye ayrılır.

Normal emirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Limit fiyatlı emirler
  • Kalanı iptal et emirleri
  • Özel limit fiyatlı emirler
  • Özel limit değerli emirler
  • Açılış fiyatlı emirler
  • Kapanış fiyatlı emirler

Yukarıda sıralanan emirler dışındakiler, özel emirler olarak görülür ve menkul kıymet bazında hisse sayısını aşan emir tipleridir.

Geniş yetkili aracı kurum NCM ile hisse senedi yatırımını hızlı ve güvenli şekilde yapabilirsiniz. NCM, gelişmiş teknolojik altyapısıyla dünyanın her yerinden emir iletimini mümkün hale getiriyor. Hisse senedi alım-satım emirlerinizi uygun komisyon oranlarıyla internet şubesi, NCM Elektronik işlem platformu ya da mobil cihaz üzerinden kullanabileceğiniz işlem platformuyla hızlı ve pratik şekilde verebilirsiniz. Bunun yanında NCM müşteri temsilcinize hızlı şekilde ulaşarak işlem ve analiz desteği de almanız mümkündür.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği