Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yapılır

Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yapılır

Hisse Senedi İşlemleri Nasıl yapılır?

Hızla gelişen teknoloji, yatırım yapma yöntemlerinin de her geçen gün kolaylaşmasını sağlıyor. Artık yatırımcılar, mevcut teknoloji sayesinde herhangi bir yerden sadece bir iki tıkla hisse senedi alıp satabilir hale geldi. Ancak alım satım işlemi son derece kolaylaşan bu yatırım ürünleri hakkında detaylı bilgiler edinmek, tecrübe kazanmak başarılı bir yatırımın temellerini oluşturur. Hisse senedi işlemleri nasıl yapılır? Konusunda da birkaç temel faktörün bilinmesinde fayda vardır

Aracı kurum hesabı

Hisse senetleri, standart olarak borsalarda alınıp satılır. Ancak yalnızca borsaya üye olan kuruluşlar müşterileri adına alım satım yapabilirken, yatırımcılar direkt olarak borsada işlem yapamazlar. Bu durumda hisse senedi ticareti için bir aracı kurumda yatırım hesabınız olması gerekir.

Hisse Senedi Seçimi

Borsa İstanbul’u (BIST) ele alırsak 500’e yakın şirketin pay senetlerinin borsada işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Bu şirket hisseleri sektörlerine, büyüklüklerine göre çeşitli endekslere ve pazarlara ayrılarak listelenirler. Kârlı bir hisse senedi yatırımı için hisse senedi alınacak şirketin finansal durumu, bulunduğu sektör başta olmak üzere bir çok faktör ele alınmalıdır. Yapılması gereken bu temel analizin yanında hisse senedi fiyat hareketlerini teknik olarak analiz etmek de son derece önemlidir. Bu yüzden seçilecek olan aracı kurumun sağlıklı ve düzenli temel ve teknik analiz bilgisi paylaşması hisse senedi seçiminde son derece önemlidir.

Emir girişi

İşlem yapmak istediğiniz hisse veya hisseleri belirleyip, yatırım tutarınıza karar verdikten sonra sıra, emir girişine gelir. En yaygın emir türleri arasında piyasa emirleri, limit emirleri bulunur. Bir piyasa emri, piyasanın sunduğu fiyattan işlem görür. Bu, yerine getirilmesi en olası emir türüdür, ancak bir satın alma emri için daha fazla ödeme yapabilir veya bir satış emrinde istediğiniz lot miktarından daha azını satabilirsiniz. Bir limit emrinde ise hisse senedi satın almak için ödemeye hazır olduğunuz en yüksek fiyatı veya hisse senedi satmayı kabul etmek istediğiniz en düşük fiyatı belirlersiniz. Sık kullanılan bu emir tipleri haricinde daha spesifik emir tipleri de mevcuttur.

Herhangi bir emir verirken ise hisse alımlarını ödemek için yatırım hesabınızda yeterli fonun olması gerekir. Alınan hisse senetleri, Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde saklanmakta olup Takasbank güvencesindedir.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği