TEFAS nedir

TEFAS nedir

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS), fon kurucuları tarafından çıkarılan yatırım fonlarının merkezi bir platform üzerinde dağıtım kuruluşları aracılığıyla alım satımına imkan tanıyan elektronik bir ortamdır. TEFAS, Takasbank-MKK sistemine entegre edilmiştir. Böylece yatırım fonlarının takası ve saklanması Takasbank-MKK sistemi aracılığıyla otomatik olarak gerçekleşir.

TEFAS ile yatırımcılar artık istedikleri yatırım fonunu diledikleri aracı kurum hesaplarıyla alıp satabilirler. Böylelikle tasarruf sahipleri, aracı kurum hesapları nerede olursa olsun piyasadaki yüzlerce yatırım fonuna tek bir platform üzerinden yatırım yapılabilirler. Piyasada bulunan tüm yatırım fonu alım satım işlemleri yanında TEFAS sayesinde bu fonların tek bir sistem üzerinden karşılaştırılması imkanı da bulunmaktadır. Böylece yüzlerce fon arasından performans karşılaştırması yapabilen yatırımcılar, en yüksek getirili yatırım fonlarını değerlendirme şansına da sahip olabilirler.

Tüm fonları tek bir çatı altında toplayan TEFAS sistemi sayesinde yatırımcılar, zamandan da tasarruf etmiş olurlar. Yatırım fonu işlemlerinde TEFAS’ın sağladığı diğer faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  •  
  • Tüm fonlara ait bilgilere tek bir kanal üzerinden erişilebilme
  • Hesabın bulunduğu aracı kuruma talimat vererek platformdaki tüm fonlara yatırım yapabilme imkanı
  • Alınıp satılmak istenen yatırım fonları arasında karşılaştırma yapabilme
  • Yatırımı fonu alım satımı gerçekleştirilirken ek bir ücret veya komisyon ödenmemesi
  • Yatırım yapmak istenen fonu alırken fon satışını yapan kurum nezdinde yeni bir hesap açma gereksiniminin ortadan kalkması
  • Kurumlar arası transfer maliyetlerinin ortadan kalkması

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği