Hisse

Hisse

Yatırım enstrümanlarından biri olan hisse senetleri, bir aracı kurum hesabı kullanılarak borsa aracılığıyla online olarak alınıp satılabilmektedir. Hisse piyasaları herkese açıktır ancak riskli piyasalar sınıfına girdikleri için yatırım yapmadan önce bir uygunluk testi anketini tamamlamanız beklenir. Bu anket, mevcut riski anlayabilecek yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadığınızı belirlemek amacıyla yapılır. Kaldı ki bu tür piyasalarda riski minimize etmek için belirli bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir.

Hisse piyasaları genellikle borsa terimiyle özdeşleşir. Borsadan bahsedildiğinde ise BIST100, S&P 500, DAX gibi borsa endeksleri akla gelir. Zira hisse piyasalarındaki hisse senetlerinin her birini tek tek izlemek zordur. Bu endeksler borsanın bir bölümünü ve performansını içerdiğinden tüm piyasa için gösterge niteliğinde kabul edilirler.

Bir yerde borsanın düştüğü ya da yükseldiği haberini duyduğunuzda bu çoğu zaman borsanın belirleyici endeksine dahil olan hisse senetlerinin ortalama değer kazancı ya da kaybı anlamına gelir. Hisse piyasalarına yatırım yapan bireyler ve kurumlar, hisse fiyatlarındaki bu hareketlerle kâr elde etme amacı taşırlar. Bunun yanında şirketlerin temettü dağıtımı da diğer bir kazanç faktörüdür.

Hisse piyasaları, bir borsa ağı aracılığıyla çalışır. Şirketler, paylarını halka arz yoluyla borsada listeler. Yatırımcılar, şirketlere finansman sağlayan bu arz mekanizması yoluyla hisse senetleri satın alırlar. Daha sonra hisseler, ikincil piyasa olarak ifade edilen platformda yatırımcılar arasında alınıp satılır. İkincil piyasalarda oluşan bu arz ve talep, her bir hissenin fiyatını belirlemeye yardımcı olur.

Hisse piyasaları, bir ülkenin girişimcilerine uzun ve düşük maliyetli fon sağlayarak ekonomik kalkınmayı destekleyen piyasalardır. Ayrıca sermayenin tabana yayılması misyonuyla ülkede daha sağlıklı bir ekonomi yapısı oluşmasına yardımcı olan pazarlardır. Ayrıca hisse piyasaları, devlet gözetiminde ve denetimindeki organize piyasalar olmasıyla yatırımcılara güven veren bir yapıya sahiptir.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği