Viop Nedir

Viop Nedir

Viop nedir?

Viop, vadeli işlem ve opsiyon piyasası kısaltması olarak kullanılan bir terimdir. Borsa İstanbul’a bağlı sermaye piyasası araçlarının türevleri olarak vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden oluşan ve kaldıraçlı işlem yapılabilen bir piyasadır.

Vadeli işlem sözleşmeleri, alıcı ve satıcıların karşılıklı olarak mutabık kaldıkları bir tarihte önceden belirlenmiş fiyatlardan işlemi gerçekleştirme yükümlülüğü içerir. Opsiyon sözleşmesi ise dayanak varlığı önceden belirlenmiş fiyatlarla alma ve satma hakkı anlamına gelirken bir yükümlük içermez.

Viop’da işlem yapmanın en büyük avantajları arasında düşük teminatla kaldıraçlı işlem imkanı tanınmasıdır. Ayrıca çift yönlü işlem yapılabilen (hem alış hem de satış) bu piyasada ürün çeşitliliği olması, ticarette riskten korunma fırsatı da verir.

Viop, Reel sektörde faaliyet gösteren ihracatçı ve ithalatçı konumundaki kurumlar için kur, fiyat ve faiz riskinden ideal bir korunma fırsatıdır. Bunun yanında vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların da ciddi kârlar elde etme olasılıklarının olduğu yatırım ürünleridir.

Viop’un diğer bir avantajı ise kaldıraçlı işlemler ile pozisyon büyüklüğü kadar teminat tutma zorunluluğu bulunmamasıdır. Bu özelliğiyle vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcısına önemli bir likitide sağlamış olur. Ayrıca pay ve endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinden elde edilen değer artışından stopaj vergisi alınmaması diğer önemli bir avantajdır.

Son derece güvenli olan bu piyasada Takasbank, alıcıya karşı satıcı ve satıcıya karşı alıcı rolüyle ticarette karşı taraf riskini ortadan kaldırır.

Birçok avantajının yanında kaldıraçlı bir sistem olduğundan zaman zaman piyasada oluşabilecek volatilite, yatırımcı için risk oluşturabilir. Bu yüzden portföy çeşitlendirmesine imkan tanınan Viop’da çeşitlendirme yaparak ve risk profilinize uygun kaldıraç oranı kullanarak işlem riskinizi minimize edebilirsiniz.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği