Tarım Ürünleri Yatırımı

Tarım Ürünleri Yatırımı

Çok eski çağlarda insanlar, beslenmek için tohum ekip ürün almanın avlanmaktan daha güvenli olduğuna karar verdi. Eski çağlarda başlayan bu fikirle tarım sektörü gelişerek bugünlere kadar geldi. Her geçen yıl ise dünya daha az toprakla daha çok insanı beslemeye çalışıyor. Bu nedenle tarım ürünlerine yatırım giderek daha çok ilgi görmeye başlıyor.

Tarım ürünleri yatırımı, stratejik olarak mantıklı bir yatırım kararı olarak görülebilir. Zira küresel ekonomi ister durgunluk döneminde ister yükseliş döneminde olsun, beslenmek, insanlar için zaruri bir ihtiyaçtır. Bu da şüphesiz tarımsal yatırım ürünlerini krizlere karşı dayanıklı yatırım araçları yapar. Ayrıca dünya nüfusu arttıkça tarımın, toplumların için önemi giderek artan bir sektör olması son derece muhtemeldir.

Bununla birlikte, tarıma fiziki olarak yatırım yapmak, bireysel bir yatırımcı için uygun bir strateji gibi durmaz. Neyse ki, yatırımcıların bir çiftliğe para yatırmanın ötesinde tarım sektörüne yatırım yapmasının birçok farklı yolu vardır.

Vadeli işlem piyasası başlangıçta tarım sektöründeki üreticilerin karşılaştığı bazı risklerden korunması için oluşturulmuştu. Emtia yatırımcıları, uzun yıllardır mısır, pamuk, çiftlik hayvanı, sığır, soya fasulyesi, şeker ve diğer birçok tarımsal ürün için sözleşmeler yaparlar. Bunun yanında vadeli işlemler, yatırımcılara aslında bir çiftlik satın almadan ve faaliyetlerinde bulunmadan, tarım ürünleri fiyat değişikliklerini değerlendirmenin kolay bir yolunu sunar.

Tarım ürünleri yatırımı için kullanılabilecek başka bir ürün ise tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmaktır. Tarım sektörüne ait hisse senetleri tıpkı diğer hisse senetleri gibi değerlendirilebilir.

Tarım ürünleri yatırım araçlarına tek tek ya da tarım sektöründeki bir şirkete yatırım yapmak yerine bir portföy yatırımı olarak düşünebileceğiniz borsada işlem gören fonlara (ETF’ler) yatırım yapmak alternatif bir seçenek olabilir.

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği