Altın Yatırımı

Altın Yatırımı

Altın Yatırımı

Altın, en eski yatırım araçlarından biri olarak geniş bir yatırımcı tabanına sahiptir. Altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların çeşitli seçenekleri bulunur. Bunlardan ilki fiziki altın satın almaktır. İkinci yol, banka veya aracı kurum hesapları aracılığıyla altını gram ya da ons cinsinden satın almaktır. Üçüncü yol ise altına dayalı ve borsada işlem gören fonlara yatırım yapmaktır. Aracı kurum ile altına yatırım seçenekleri arasında vadeli işlem ve opsiyon ticareti de mümkündür. Ayrıca altını sanayi sektöründe girdi olarak kullanan ya da madenciliğini yapan şirket hisselerine yatırım da dolaylı bir altın yatırımı olarak kabul edilebilir.

Altın fiyatının genel eğilimi göz önüne alındığında uzun vadede kazançlı bir yatırım aracı olarak kabul edilir ve tasarruf sahiplerinin ciddi bir altın talebi bulunur. Özellikle global ekonomik ya da ülkelerin kriz dönemlerinde altın, güvenli liman olarak görülür. Bu nedenle kriz dönemlerinde yatırımcılar, belirsizlikten ötürü riskten korunmak için altın yatırımına yönelme eğilimindedirler.

Halk arasında ulaşabilme kolaylığından dolayı fiziki altın yatırımı oldukça yaygındır. Ancak bu tarz bir yatırımın bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlardan ilk göze çarpanı taşıma ya da diğer bir tabirle saklama riskidir. Taşıma riskini ortadan kaldırmak için banka vb. kasalarda altını muhafaza etmek ise ek bir maliyet olarak ortaya çıkar. Ayrıca fiziki altın yatırımında alış ve satış arasındaki spread’in daha yüksek olması diğer bir dezavantajdır.

Bu yatırım türüne alternatif olarak altının banka ve aracı kurum hesabı üzerinden belirli standartlarda alım satımı fiziki altın yatırımının dezavantajlarını ortadan kaldırabilir.

Direkt altın değerine yatırım yapmaya alternatif olarak altına dayalı fonlara da yatırım yapılabilir. Bu fonlar, altın ile doğru orantılı hareket etme eğilimi gösterirken farklı dinamiklere de sahip olmasından ötürü gram ya da ons altın yatırımı ile aynı oranda hareket etmeyebilir. Diğer yandan altın ile ilişkili şirket hisse fiyatları da bir çok değişkenden ötürü altın fiyatından daha hızlı yükselebilir veya düşebilir.

Özetleyecek olursak altın yatırımı, sahip olduğu seçeneklerden ötürü portföy çeşitlendirmesi için ideal bir yatırım aracıdır.

 

Platform


Ücretsiz Deneme Hesabı

HEMEN HESAP AÇARAK YATIRIMA BAŞLA!

Hızlı platform ile tek tuşla işlem imkanı

Sermaye piyasası lisanslı geniş yetkili aracı kurum

Düşük teminat oranları ile çift yönlü işlemler

Düşük Spread oranları üzerinden anlık işlem

Size Nasıl yardımcı olalım ?

5 gün 24 saat Müşteri Desteği